Študentská osobnosť Slovenska 2018/19

Študentská osobnosť Slovenska je národná súťaž mladých talentovaných ľudí. 15. ročník tohto podujatia už tradične pripravila nezisková organizácia Junior Chamber International - Slovakia (JCI) v spolupráci so Slovenskou rektorskou konferenciou a Slovenskou akadémiou vied.

7888-uvod
Za akademický rok 2018/2019 prihlásili vysoké školy a vedecké inštitúcie do súťaže celkovo 86 mladých ľudí. Odborná porota z nich vybrala a ocenila dvanásť víťazov jednotlivých kategórií, pričom udelila aj špeciálnu cenu JCI. V kategórii Stavebníctvo, architektúra, v konkurencii siedmich nominantov, získal cenu Matthias Marcel Jean Arnould z Katedry architektúry SvF.

Tím tohto doktoranda s francúzskymi koreňmi skúma znižovanie zabudovanej energie a využívanie recyklovaných materiálov v architektúre, čo porota taktiež odmenila cenou BMW za trvalú udržateľnosť. Matthias od roku 2018, spolu s ďalšími piatimi architektmi, pracuje na projekte Mestskej akupunktúry v Piešťanoch, ktorého cieľom je zlepšovať v meste podmienky na kvalitný život.

Úspech aj na svetovej úrovni

V auguste 2019 v konkurencii pätnástich najlepších tímov sveta, tím pod jeho vedením vyhral aj medzinárodnú študentskú súťaž International Colleges and Universities Competitive Construction v Číne, ktorej zadaním bolo navrhnúť chatový komplex s infraštruktúrou v historickej časti 100-ročného hruškového sadu v Siyang County.

Porota navyše označila ich dielo, „Wedge in motion“, za najlepší návrh a realizáciu daného ročníka, čím Slovenská technická univerzita v Bratislave opäť dokázala, že vie konkurovať univerzitám na svetovej úrovni. Na tomto úspechu sa podieľali okrem Matthiasa a pedagógov SvF STU aj architekti Pavel Paňák a Zuzana Nádaská, študenti - Jakub Hanzl, Robert Provazník, Romana Vojtková, Juliana Tafernerová, Michal Marťák a partneri z Kunming Univerzity of Science and Technology.

Za výnimočné vedenie celého tímu si Matthias odniesol cenu „Outstanding leading teacher“.